Gajim Linux - Linux Jabber Client Programı

Sürüm: 0.15.4 / 0.16-B Boyut: 2.9 MB Dil: Ingilizce İşletim: Debian Linux Üretici: Gajim Team Lisans: Ücretsiz - Bedava Fiyat: Ücretsiz - Bedava Ekleyen: Yönetici

Editörümüzün Puanı


Ziyaretçi Puanı

(4/1)
İndirme Sayısı: 13372
Eklenme Tarihi: 17-12-2013
Güncelleme Tarihi: 01.01.2015
Sürüm: 0.15.4 / 0.16-B
Boyut: 2.9 MB
Dil: Ingilizce
İşletim: Debian Linux
Üretici: Gajim Team
Fiyat: Ücretsiz - Bedava
Yönetici:

Linux Jabber Client Programı

  • Genel Download Sayısı: 296 Geçen Hafta: 1 Yayınlanma Tarihi: 2013-12-17 Ekleyen Editör: Yönetici
  • 2020 Ocak Ayı Download: 3 2020 Şubat Ayı Download: 3 2020 Mart Ayı Download: 3 2020 Nisan Ayı Download: 1 2020 Mayıs Ayı Download: 2 2020 Haziran Ayı Download: 0
  • 2020 Temmuz Ayı Download: 0 2020 Ağustos Ayı Download: 5 2020 Eylül Ayı Download: 2 2020 Ekim Ayı Download: 3 2020 Kasım Ayı Download: 0 2020 Aralık Ayı Download: 0
Program Hakkında

Gajim Linux Program Açıklaması
Gajim Jabber istemcisi kullanan arkadaşlarınıza anlık mesajlar göndermenizi sağlayan ücretsiz bir araçtır, program ile dosya transfer işlemi de yapabilirsiniz.

Gajim Programının Windows ve Linux Sürümleri Sitemizde Mevcuttur.

Gajim ile sadece jabber değil aynı zamanda skype, icq, google talk, yahoo, aim, gadu-gadu ve daha bir çok hesabınızı da kullanabiliyorsunuz.

Gajim Minimum çaba ile aynı anda birden fazla konuşma, sohbet zemini hazırlayabilir bunun için sekmeli sohbet penceresi mevcuttur, Gajim aynı zamanda grup olarak sohbet edebileceğiniz ortamlar hazırlayarak bu konuda destek sunar ve bu grup üzerinden kullanıcılar birbirilerine dosya transferi de sağlayabilir.

Bu arada bazı kavramları kısaca açıklayarak programımızı tanıtalım.

Jabber Nedir?
Xml dosyalari kullanilarak instant messaging yapilarinin olusturulmasina olanak veren protokoldür.

Jabber Xml teknolojisi ile çalıştığı için tam bir standarda sahip böylece aynı özelliklere sahip farklı arayüzler içeren tüm programlarda tam performans ile çalışabiliyor. Bu durumda örneğin siz Kopete programını beğenmediyseniz Jabber kullanmak için destekleyen başka bir program kullanabilirsiniz.


Gajim Linux SUSE için tıklayınız

Gajim Tarball için tıklayınız


Kopete Pardus Gajim Hesabı alma ve Çalıştırma

ilk Adım: Kopete'yi Çalıştırmak

Kopete Pardus ile yüklü gelen ve tüm popüler sohbet ağlarına aynı anda bağlanmanıza izin veren hızlı ve güçlü bir anında mesajlaşma programıdır.

Çalıştırmak ise son derece basit
a) Alt+F2 tuşlarına aynı anda basıp “kopete” yazıp çalıştır diyebiliriz
b) Pardus'tan Programlar'a oradan da internet sekmesine ulaşıp Kopete'yi çalıştırabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi Kopete gayet sade bir arayüze sahip. şimdi Adım Adım bir Jabber hesabı alalım

ikinci Adım: Hesap Ekleme Pencersini Açmak ve Jabber'ı Seçmek

Kopete açıkken Dosya menüsüne girip Hesap Ekle butonuna tıklayın.
Açılan pencerede AIM'den MSN'e oradan irc'ye hatta icq ve Gadu Gadu'ya kadar bir çok protoköle bağlanmak için seçenekleri göreceksiniz. Biz yazımızın konusuna sadık kalalım ve Jabber'ı seçerek ileri düğmesine basalım.


Üçüncü Adım: Yeni Bir Jabber Hesabı Almak

ileri tuşuna basmanızla beraber karşınıza Hesap Bilgi Ekranı gelecektir. Bu ekranda eğer bir Jabber hesabınız varsa bilgilerini girerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Burada şunu belirtmek gerekir ki var olan hesabınızın Pardus-Jabber sunucusu üzerinde bulunması gerekir.

Eğer bir hesabınız yoksa endişelenmeyin. Kopete bir dakika içerisinde hesabınızı oluşturacaktır. Bunun için Hesap Bilgi Ekranında gördüğünüz “Yeni Hesaba Kaydol” butonuna basmanız yeterli.

Butona bastıktan sonra karşınıza gelen kayıt ekranında yapmanız gerekenlere birlikta bakalım.

Jabber Sunucu: Buraya eğer Parudus-Jabber sunucusuna bağlanmak istiyorsanız sunucu adresi olarak jabber.pardus.org.tr adresini girmelisiniz.

istenen Jabber Kimliği: Bu ekrana Jabber hesabınızda kullanmak istediğiniz ismi giriniz. Bu adınız olabilceği gibi takma bir isim de olabilir. Ben örnek olması amacı ile “deneme” ismini kullandım. Kullanmak istediğiniz ismi yazdıktan sonra devamında @jabber.pardus.org.tr adresini yazmayı unutmayın.

Parola ve Parola tekrarlama: Burada hesabınız için istediğiniz parolayı iki kere yazmanız yeterli.

Herşeyi girdikten sonra aşağıda inaktif durumda olan Kayıt Ol butonu aktif hale gelecektir. Bundan sonra Kayıt ol butonuna basın ve işleminizin sonlanmasını bekleyin. Kayıt işleminin bitmesi ile kaydolduğunuza dair bir mesaj ekranda görüntülenecektir.


Dördüncü Adım: Son ayarlar ve bağlantıyı kurmak.

Kayıt ekranını kapattıktan sonra Hesap Bilgi Ekranı tekrar karşınıza gelecektir. Bu ekranda eğer parolanızın her zaman kopete tarafından hatırlanmasını istiyorsanız Parolayı Hatırla kutusunu doldurun. Bağlantı, Dosya Aktarımı ve Gizlilik sekmesinde yer alan ayarlar sizin Jabber'ı rahatlıkla kullanmanız için daha önceden titizlikle ayarlanmıştır. Eğer özel bir ihtiyaç hissetmiyorsanız bu ayarları değiştirmenize gerek yoktur.

ileri tuşuna basmanızla beraber artık işimizin bittiğini gösteren ekrana gelmiş bulunuyoruz. Bu ekranda eğer istersek hemen hesabımıza bağlanmak için ilgili seçeneği işaretleyebiliriz. Bahsetmek istediğim ise özel renk kullanma şansımız. Eğer kopete'de iki üç farklı hesabı aynı anda kullanıyorsak bunları renklendirerek birbirinden ayırma şansımız var. Örneğin iş hesabı için kırmızı rengi arkadaşlarınızla görüştüğünüz hesap için yeşil rengi seçebilir böylece herhangi bir karışıklığa meydan vermeden organize olabilirsiniz.

Adımlamaktan Koşmaya
Bitir tuşuna basmanızla beraber Jabber sunucusuna bağlanacak ve bu yazının sonuna geleceksiniz.Kopete'ye biraz alışkansanız kullanmakta zorluk çekmeyeceksiniz Jabber'ı.Bir arkadaşınızı eğer kişi listenize eklemek isterseniz jabber kimliğini kimlik@jabber.pardus.org.tr olarak girmeniz gerekmektedir.

Program Resimleri

Program Hakkında Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Program Hakkında Yapılan Yorumlar
Şu Anda Yorum Eklenmemiş
Şu Anda Yorum Eklenmemiş
Şu Anda Yorum Eklenmemiş

Geri Bildirim Gönder

Gajim Linux