Tübitak İnsansız Hava Araçları Yarışması

Tübitak İnsansız Hava Araçları Yarışması

Yazar: / | 16.10.2016 |Okunma:2961

Tübitak İnsansız Hava Araçları YarışmasıTürkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) ev sahipliğinde düzenlenen 1. Uluslararası TÜBİTAK İnsansız Hava Araçları (İHA) yarışması başladı.

Ülkemizde ilk kez yapılacak olan teknoloji alanındaki bu yarışmadan nelerin çıkacağını merakla beklemekteyiz.

GTÜ Kampüsü'nde "sabit kanat" ve "döner kanat" olmak üzere 2 kategoride düzenlenen yarışlarda, yerli ve yabancı 106 takım dereceye girebilmek için mücadele ediyor.

Yarışlar için özel hazırlanan 4 metre genişliğinde ve 35 metre uzunluğundaki pistte, yüksek çözünürlüğe sahip 20 kamera, İHA'ların gösterilerini kayıt altına alıyor.

Yarışlarda, İHA'ların en az iki sortide iki temel görevi gerçekleştirmesi gerekiyor. İlk görevde belirlenmiş direklerin arasından ve etrafından dolaşarak belirli bir rotanın tamamlanması isteniyor. İkinci görev için ise belirli hedeflere en çok dört adet kübik yükler bırakılması gerekiyor. Görevin tamamlanma süresi, bırakılan ağırlıklar, başarıyla geçilen direkler gibi kriterler göz önüne alınarak önceden belirlenmiş formüllerle puanlandırma ve sıralama gerçekleştiriliyor.

GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, yaptığı açıklamada, Türkiye'de uluslararası alanda ilk defa düzenlenen İHA yarışmasına ev sahipliği yapmaktan büyük gurur duyduklarını söyledi.

Yarışların müthiş bir mühendislik festivaline sahne olduğunu dile getiren Görgün, "İHA'lar yapı itibarıyla birçok alt sistemleri içeriyor, birçok bilimi bir araya getiriyor. Bu anlamda üniversite öğrencilerinin ülkemizde çok kritik görevlerde kullanılan İHA'lar için çözümler üretiyor olması bizim için gurur verici. Burada, hep beraber bunların sonuçlarını gözlemleyeceğiz." dedi.

Görgün, yarışmanın döner ve sabit kanat olmak üzere 2 kategoride gerçekleştirildiğini belirterek her iki kategorideki takımlar için de görev ve değerlendirme kriterlerinin aynı olacağını, her kategori için ayrı sıralama ve ödüllendirme yapılacağını belirtti.

GTÜ öğrencilerinin de İHA projeleri üzerinde çalışmalar yaptığına dikkati çeken Görgün, sözlerini şöyle tamamladı:

"GTÜ olarak özellikle bu alanda yatırım yapıyor, öğrencilerimizi ve akademisyenlerimizi teşvik ediyoruz. İHA Kulübü'nü kurarak bu alanda çalışan öğrenci topluluğu oluşturduk. Elektronik, bilgisayar, malzeme, makine mühendisliği öğrencilerimiz bu kulüpte bir araya geldi. Yaklaşık 2 yıldır sinerjik bir çalışma yürütülüyor. İlk ürünlerini geçen sene ürettiler. Bu sene de bu ürünlerini geliştirerek yarışmaya katıldılar ve iddialı ekipler arasında yer alıyorlar."

Yarışlar, 16 Ekim'de düzenlenecek kapanış töreniyle sona erecek. vibratör geciktirici sprey strapon realistik vibratör realistik penis sex makinası belden bağlamalı gay sex shop anal vibratör sex shop geciktirici sprey realistik vibratör

Haber Hakkında Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar
Şu Anda Yorum Eklenmemiş
Şu Anda Yorum Eklenmemiş
Şu Anda Yorum Eklenmemiş
Benzer Haberler

Antik Yunan Bilgisayarı

Antik Yunan'da Güneş Ve Ay'ın Hareketlerini Hesaplamak Için Kullanılan Ilginç Mekanizma şaşırtıyor. Olimpiyat Oyunları Takvimi Mi? Yaklaşık Yüz Yıl önce Batık Bir Gemiden çıkarılan Bronz Mekanizmanın X ışını Görüntülerinde Olimpiyat Ve Benzeri Oyunların Tarihlerinin Bulunduğu Bir Spor Takvimi De Keşfedildi. Bu Ilginç Makinenin M.Ö. 150 Yılından Kaldığını Tahmin Eden Araştırmacılar, Yaklaşık 80 Parçaya Bölünmüş Ve Paslanmış Durumdaki Mekanizmanın Nasıl çalıştığını Ve Kimin Tarafından Yapıldığını Anlamaya çalışıyorlar. Aletin Dişli çark Kullanan Ilk Mekanizma Olduğu Düşünülüyor. Nature Dergisinde Yayınlanan Bir Yazıda Ingiliz Ve Amerikan Bilim Adamlarının üç Boyutlu X ışını Görüntüleme Teknikleriyle Cihazın Arka Tarafında Daha önceden Görülmemiş Yazı Ve Resimleri Keşfettikleri Belirtiliyor. Araştırmacılara Göre Resimler Kuzeybatı Yunanistan Ve Sicilya'da Kullanılan Ay Isimlerini Ifade Ediyor. Aynı Takvimin Syracuse şehrinde De Kullanıldığına Dikkati çeken Araştırmacılar, Mekanizmanın Aynı şehirde Yaşamış Arşimed Tarafından Yapıldığı Ihtimali üzerinde Duruyor.

Düşünen Bilgisayar

Bilimkurgu Gerçek Oldu. Artık Kafanıza Taktığınız Bir Kask Ile Bilgisayarınızı Kullanabilir Ya Da Araba Sürebilirsiniz. Geleceği Değiştirecek Buluş FOTO GALERi Einstein Ve X-files... Öteki Bilim Insanlarının Aksine, X-files Adı Verilen Normalüstü Konulara çok Meraklıydı. 1920'li Yıllarda, Fizik üzerine Amatör Araştırmalar Yapan Amerikalı Yazar Upton Sinclair'in, Telepatiyi Konu Alan "Zihinsel Radyo" (Mental Radio) Adlı Kitabına önsöz Yazmıştı. Einstein, Sinclair'in "altıncı His" Ile Ilgili Kanıtlarının Göz Ardı Edilemeyeceğine Inanıyordu. Hatta, Insanların Telepatik Yollarla Iletişim Kurabileceklerini De Açıklamıştı. Günümüze Geldiğimizde Ise Einstein Teorisi Gerçekleşmeye Başladı. Emotiv System Adlı Bir şirket Tarafından Geliştirilen Bir Kask Sayesinde Artık Oyunları Klavye Ya Da Joystickler Olmadan Oynayabilir Ya Da Robot Veya Uzaktan Kumandalı Araçları Bir Kumanda Gereği Duymadan Yönetebilirsiniz.

DNS Açığı

DNS Açığı Konusunda, TÜBiTAK Türk Internet Kullanıcılarını Uyardı. Internetin Temel Protokollerinden DNS (Alan Adı Sistemi) Protokolünde Ciddi Bir Açık Bulundu. Türkiye Bilgisayar Olayları Müdahale Ekibi (TR-BOME), Internetin Temel Protokollerinden DNS (Alan Adı Sistemi) Protokolünde Ciddi Bir Açık Buldu. TR-BOME' Nden Yapılan Açıklamada; Internet Kullanıcıları, Interaktif Bankacılık Işlemleri, Internet üzerinden Alışveriş (e-ticaret), E-posta Kullanımı Gibi Birçok Aktiviteyi Gerçekleştirirken Alan Adları (örneğin: Www.teknoportal.gen.tr) Ile Istedikleri Internet Sayfalarına Erişmektedirler. Söz Konusu Açıklığın Saldırgan Tarafından Kullanıldığı Durumda, Internet Kullanıcısına Yazılmış Olan Alan Adının Gerçek Internet Adresinin Dışında, Saldırgan Tarafından Belirlenmiş Internet Adresine Yönlendirilme Riski Doğacaktır. Bu Nedenle Alan Adı Sistemi'ni Güncellememiş Olan Kurumların Alan Adı Sunucuları’ndan Faydalanan Kullanıcıların Mağdur Olma Riski Bulunmaktadır. Söz Konusu Kurumun Internet Servis Sağlayıcı Olması Durumunda, Risk Daha Da Artmaktadır. Bu Açıklığın çözümü Için Alan Adı Sistemi Güncellemelerinin, Kurumların Ilgili Birimleri Tarafından Vakit Kaybetmeksizin Uygulanması Gerekmektedir. Ayrıca, Ev Kullanıcılarının Da Bilgisayarlarının Işletim Sistemi Güncellemelerini Uygulamaları Gerekmektedir." Denildi.

En Çok Okunan Haberler

www.rapidshare.com Dosya Indirme

RAPiDSHARE.COM DOSYA NASIL INDiRiLiR (RESiMLi) www.rapidshare.com Resimli Anlatım 1 Öncelikle Rapidshare.com Linkini Tarayıcının Adres çubuğuna Giriniz. Aşağıdaki örnek Resimdeki Gibi Bir Menü Açılacak. Örnek 1: 2- Buradan Download Yazan Yere Basınız Ve üzerindeki Saniye Bitene Kadar Bekleyiniz. Süre Bitince Açılan Dosya Yükleme Menüsünden Kaydet'e Basarak Bilgisayarda Istediniz Yere Dosyanızı Kayıt Ediniz. Örnek 2: Bu Anlatım Tamamen www.gorindir.com 'a Aittir. Not: www.rapidshare.com 'da Dosya Indirmede Sınır Vardır... Soru: Peki Bu Sınır Aşılabilir Mi? Cevap: Tabii Ki... Demokraside çareler Tükenmez: Anlatım Tüm Explorer Sayfalarını Kapatalım... Modeminizin Fişini çekin, Bir Explorer Sayfası Açıp, Explorer 'ın Internet Seçeneklerinden Tüm Bilgileri Silin... Yani ınternet Temp Klasörünü Boşaltın... Fişi Takın... Tekrar Indirmeye Başlayın...

Download61.org Cep Telefonu Program Oyun Indirme

Sitemiz üzerine Ekli  Olan Cep Telefonu Uygulamalarının Telefonunuza Nasıl Aktarılacağı Hususunda Bilgilendirme Amaçlı Yazımız. Sıkça Sorulan Sorular Telefonuma Bu Uygulamayı Nasıl Yüklerim? Cevap= Öncelikle Hangi Telefonu Kullanıyorsanız Onun PC Programı Bilgisayarınıza Yüklü Olmalıdır Zira Indireceğiniz Dosya Bilgisayar Formatındadır Ve Rar Uzantılıdır. Soru = Rar Uzantılı Dosyayı Nasıl Açarım Cevap = Sitemizden Winrar Uygulamasını Indirerek Açabilirsiniz, Winrarınız Yoksa Hemen BURAYI Tıklayarak Bilgisayarınıza Indirip Kurunuz. Soru = Rar Ile Açtıktan Sonra Ne Yapmalıyım? Cevap = Rar Dosyasının Içinden çıkan Dosyayı Cep Telefonunuzun Bilgisayar Programı Ile Telefonunuza Yükleyebilirsiniz. Soru = PC Programı Hangisidir? Cevap = Örnek Verecek Olursak Nokia Için Nokia PC Suite Programıdır. Soru = Nokia PC Suite Nereden Bilgisayarıma Indirebilirim? Cevap = BURAYI Tıklayarak Bilgisayarınıza Nokia PC Suite Programını Indirebilirsiniz. Not: Eğer Telefonunuz Nokia Değilse, Her Telefon üreticisi Telefonu Için PC Programı üretmiştir Ya Telefonu Alırken CD Olarak Size Veriyorlar Yada Siteleri üzerinden Direk Bilgisayarınıza Yükleme Yapabilirsiniz. Bu Anlatım Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır.

Mail.ru Agent Artık Türkçe

Mail.ru Agent Artık Türkçe Olarak Da Kullanılabilir! Rusya Kaynaklı Anlık Mesajlaşma Yazılımı Olan Mail.ru Agent’in Indirme Bağlantıları, özellikleri Gibi Bir çok Yazı Blog üzerinde Mevcut. Arama Yaparak Erişebilirsiniz. Eski Sürümlerde Bulunmayan Türkçe Dil Desteği Son Sürümle Birlikte Geldi. Artık Mail.ru Agent’i Kullanırken En çok şikayet Edilen Dil Desteği Olmaması Ve Rusça’nın Anlaşılmaz Bir Dil Olması Nedeniyle Yaşanan Sorunlar Yaşanmayacak. Türkçe Dil Desteği Ile Mail.ru Agent’i Kendi Sayfaları üzerinden Ya Da Blaef.com üzerinden Indirebilirsiniz. Ek: Mail.ru Agent’ı Türkçe Olarak Kullanmak Isteyenler, Kurulum Esnasında Türkçe Seçeneğini Seçerek Türkçe Olarak Kullanabilirler. Yalnızca Agent (yazılım) Türkçe Olarak Kullanılabilir. My.mail.ru’da Türkçe özelliği Yoktur. Mail.ru Agent Ile Ilgili Ya Da My.mail.ru Ile Ilgili Sorular, Alt Kısımdaki Yorum Gönderim Alanından Sorulabilir. Türkçe’ye çevirim Istemeyiniz. Mail.ru Agent Nedir? Mail.ru Agent Bir Anlık Mesajlaşma Yazılımıdır. Ana Dili Rusça Olan Bu Yazılımın, Diğer Dillerde De Desteği Mevcut. Bu Diller, Eski Birlik üyeleri Olan Kazakistan Ve Azerbaycan Gibi ülke Dillerin Yanında Ingilizce Gibi Evrensel Diller. Bu Yazılım, Bildiğimiz MSN Messenger Yazılımı Ile Ortak Amaca Sahip Fakat Bundan Ayıran En önemli özelliği, Yine Bildiğimiz Facebook Sitesi Gibi My.mail.ru Adresi Ile Etkileşimli Olması. Yani MSN Ile Facebook’un Birleştirilmiş Halini Düşünebilirsiniz. 2001 Yılından Bugüne Kadarki Zamanda Milyonlarca Kullanıcıya Ulaşmışlar Ve Oldukça Gelişmiş Bir Alyapıları Mevcut. Bu Nedenle Tercih Edilmeye Devam Ediliyor. Mail.ru Agent, Yukarıda Belirtilen Kısımların, Bilgisayar üzerine Kurulan Kesimidir. Bunun, Internet Kesimi Ise My.mail.ru Adresidir. Kayıt Olmak Isteyenler, Yalnızca Rusça Desteği Olan Bir Form üzerinden Kayıt Olabilirler. Yalnız Hatırlatayım, Kullanımı Rusça Bilmeyenler Için çok Sıkıntılı Geçebilir. Yazılımın Herhangi Bir Sınırlanması Olmadığı Için Bir Arama Ile 100 Kişiye Kadar Ekleyebiliyorsunuz. Türkiye Kaynaklı Bir Hesap Açtığınızda Azeri Ve Kazak Vatandaşları Da Size Hücum Edebilir. (Ekleyebilir Ve ötesi…) Güvenlik Yönünden Bir Zaafı Bulunmakta; Herhangi Bir “engelleme” özelliği Bulunmamakta. Isteyen, Istediği Kişiye Yazabiliyor. Mail.ru Agent’ı Her Mobil Cihazda Kullanabilir, Daima Online Olabilirsiniz. Telefonunuzun Işletim Sistemini Ya Da Java Gereksinimlerini Bilmeniz Yeterli. Oldukça Kolay Ve Kullanım Açısından Ingilizce Desteği Mevcut. Mail.ru Agent Ile Ilgili Sayfalar Ise şunlar: Online Site: www.mail.ru Mail.ru Agent PC: BURDAN Diyer Mail.ru Cep Telefonları Için: SIS,JAR,MAC,WM2003,WM6.x. Tıklayarak Indiriniz.

Geri Bildirim Gönder