Tübitak İnsansız Hava Araçları Yarışması

Tübitak İnsansız Hava Araçları Yarışması

Yazar: / | 16.10.2016 |Okunma:2386

Tübitak İnsansız Hava Araçları YarışmasıTürkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) ev sahipliğinde düzenlenen 1. Uluslararası TÜBİTAK İnsansız Hava Araçları (İHA) yarışması başladı.

Ülkemizde ilk kez yapılacak olan teknoloji alanındaki bu yarışmadan nelerin çıkacağını merakla beklemekteyiz.

GTÜ Kampüsü'nde "sabit kanat" ve "döner kanat" olmak üzere 2 kategoride düzenlenen yarışlarda, yerli ve yabancı 106 takım dereceye girebilmek için mücadele ediyor.

Yarışlar için özel hazırlanan 4 metre genişliğinde ve 35 metre uzunluğundaki pistte, yüksek çözünürlüğe sahip 20 kamera, İHA'ların gösterilerini kayıt altına alıyor.

Yarışlarda, İHA'ların en az iki sortide iki temel görevi gerçekleştirmesi gerekiyor. İlk görevde belirlenmiş direklerin arasından ve etrafından dolaşarak belirli bir rotanın tamamlanması isteniyor. İkinci görev için ise belirli hedeflere en çok dört adet kübik yükler bırakılması gerekiyor. Görevin tamamlanma süresi, bırakılan ağırlıklar, başarıyla geçilen direkler gibi kriterler göz önüne alınarak önceden belirlenmiş formüllerle puanlandırma ve sıralama gerçekleştiriliyor.

GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, yaptığı açıklamada, Türkiye'de uluslararası alanda ilk defa düzenlenen İHA yarışmasına ev sahipliği yapmaktan büyük gurur duyduklarını söyledi.

Yarışların müthiş bir mühendislik festivaline sahne olduğunu dile getiren Görgün, "İHA'lar yapı itibarıyla birçok alt sistemleri içeriyor, birçok bilimi bir araya getiriyor. Bu anlamda üniversite öğrencilerinin ülkemizde çok kritik görevlerde kullanılan İHA'lar için çözümler üretiyor olması bizim için gurur verici. Burada, hep beraber bunların sonuçlarını gözlemleyeceğiz." dedi.

Görgün, yarışmanın döner ve sabit kanat olmak üzere 2 kategoride gerçekleştirildiğini belirterek her iki kategorideki takımlar için de görev ve değerlendirme kriterlerinin aynı olacağını, her kategori için ayrı sıralama ve ödüllendirme yapılacağını belirtti.

GTÜ öğrencilerinin de İHA projeleri üzerinde çalışmalar yaptığına dikkati çeken Görgün, sözlerini şöyle tamamladı:

"GTÜ olarak özellikle bu alanda yatırım yapıyor, öğrencilerimizi ve akademisyenlerimizi teşvik ediyoruz. İHA Kulübü'nü kurarak bu alanda çalışan öğrenci topluluğu oluşturduk. Elektronik, bilgisayar, malzeme, makine mühendisliği öğrencilerimiz bu kulüpte bir araya geldi. Yaklaşık 2 yıldır sinerjik bir çalışma yürütülüyor. İlk ürünlerini geçen sene ürettiler. Bu sene de bu ürünlerini geliştirerek yarışmaya katıldılar ve iddialı ekipler arasında yer alıyorlar."

Yarışlar, 16 Ekim'de düzenlenecek kapanış töreniyle sona erecek.

Haber Hakkında Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar
Şu Anda Yorum Eklenmemiş
Şu Anda Yorum Eklenmemiş
Şu Anda Yorum Eklenmemiş
Benzer Haberler

Google Akıllı Saati

Motorola'nın, Lenovo'ya Satılmadan önce Google Için akıllı Saat ürettiği Ortaya çıktı. 2010'da Motorola'yı Satın Alan Google'ın, Son Dönemdeki Akıllı Saat Furyasına Dahil Olmak Için Motorola'ya Bir Akıllı Saat Tasarlattığı Tahmin Ediliyordu Ancak Buna Dair Hiçbir Sızıntı Olmamıştı. Motorola Lenovo'ya Satıldıktan Sonra, Uzun Zamandır üzerinde çalıştığı Söylenilen Bir Akıllı Saatin Görüntüsü Internete Sızdı. Google Için Geliştirildiği Tahmin Edilen Akıllı Saatin üzerinde Android Cihazlarda Görmeye Alışık Olduğumuz Geri Tuşunun Varlığı Ve Motorola Logosu Rahatlıkla Seçilebiliyor. Android Ile çalıştığı Tahmin Edilen Saatin Motorola'nın Satışından Sonra Lenovo'ya Geçip Geçmediği şimdilik Bilinmiyor Ancak Google'ın Uzun Zamandır üzerinde çalıştığı Ve Nexus Ailesine Dahil Edeceği Söylenen Saati Lenovo'ya Bırakmayacağı Tahmin Ediliyor. Prototip Olduğu Anlaşılan Telefonun Isminin Gem (Mücevher) Olduğu Ve Eğer Google Tarafından Piyasaya Sürülecekse Google'ın Giyilebilir Bilgisayarlarını üretmek Için Anlaşması Olan LG Tarafından üretilebileceği Düşünülüyor.

Windows Vista Kullanımı

windows Vista Kullanımı, Vista Yenilikleri, Vista Püf Noktaları . Sizlere Windows Vistada ReadyBoost özelliğini Aktif Hale Getirmeyi Göstermeye çalışacağım.. Nedir Bu ReadyBoost ? Sisteminize Daha Fazla Bellek Eklenmesi Verimliliği Arttıracaktır Ve Windows® Vista™ Ile Ek Verimlilik Araçları – Windows SuperFetch™ Ve Windows ReadyBoost™ - Elde Edersiniz. Vista’dan önce, Tarama Ve Otomatik Yedeklemeler Gibi Görevler Sistem En Az Rahatsızlığa Neden Olunacağını Düşündüğü Zamanlarda Yapılmaktaydı. şimdi Windows Vista Ile, SuperFetch Teknolojisi En Sık Kullandığınız Uygulamaları öğrenir Ve Bunları Belleğe önceden Yükleyerek Hazırlar. Windows Vista’nın Bir Başka Avantajı, SuperFetch Ile Birlikte Kullanılan Windows ReadyBoost’tur. Performansı Arttırmak Için Sistem Belleği Eklemek En Iyi Yol Iken, Windows ReadyBoost, Sistem Belleği Yükseltmelerin Dışındaki Bellekten Yararlanmanızı Sağlar. Bu özellik, Sınırlı Bellek Genişletme Kapasitesine Sahip Sistemlerde Kullanım Için Idealdir. Vista Tabanlı Bir Sisteme Flash Bellek Cihazı Takıldığında AutoPlay Iletişim Kutusu, Cihazın ReadyBoost Için Kullanılması Seçeneğini Sunacaktır. Ancak, Vistan’nın ReadyBoost Için Kullanılması Seçeneğini Sunması Için Flash Bellek Cihazın Hem Performans Hem De Kapasite Eşiğini Karşılaması Gerekir. Flash Diskim ReadyBoost özelliğini Destekliyor Nasıl Aktif Ederim? Ilk önce Bilgisayarım'a Girip Flash Diskimize Sağ Tıklayalım(bkz.Resim-1) Açılan Pencereden ReadyBoost Sekmesini Tıklıyoruz(bkz. Resim-2) Çok Önemli Not:Eğer Karşınıza Resim 2deki Gibi Bir Ekran Gelmez Ise Aygıtı Yeniden Sınayı ReadyBoost özelliği Mevcut Olup Tanımlanamamış Olabilir.. Resim-2deki Gibi Seçenekleri Işaretleyiniz Benim Belleğimde 940mb Boş Yer Kaldığı Için öyle Gözüktü Sizde Değişecektir Istediğiniz Gibi Ayarlayın.Tamam Dedikten Sonra Flash Diskimizin Içinde Resmdeki Dosya Oluşuyor(bkz.Resim-3) NOT:ReadyBoost özelliğiniz Aktif Iken Sakın Flashdiskinizi çıkartmayınız ReadyBoost özelliğini Aktifleştirdiğimiz Yoldan Kapatıp öyle çıkarın.Flash Diskiniz Yanlış Kaldırmayla Arızalanırsa Garanti Dışı Kalıyor Benden Uyarması. ReadyBoost özelliğiniz Hayırlı Olsun Sisteminizdeki Hızlanmayı Görünce Bana Teşekkür Edersiniz Umarım  

Samsung Galaxy S4

Galaxy S4'ün Kamerası, Sony Xperia Z'nin Kamerası Ile Aynı Mı Olacak? Ipuçları Içeride... Samsung Galaxy S4'ün Kamerasıyla çekildiği Iddia Edilen Yeni örnek Fotoğraflar, Bir Google+ Hesabında Ortaya çıktı. Fotoğrafın Içinde Saklı EXIF Bilgileri, Cihazın Sony Exmor RS Lensini Kullandığını Gösteriyor. "GT-I9500" Ile çekilen Fotoğrafların 4128x2322 çözünürlüğü, 9.6 Megapiksele Denk Gelse De, 13 Megapiksellik Kameralar Da Aynı çözünürlüğü Kullanabiliyor. Sammobile'a Göre Cihaz, Sony'nin Son Cebi Xperia Z'de De Kullanılan Sony Exmor RS Kamera Modülünü Kullanıyor. Samsung'un Exmor RS Lensini Kullanması Halinde, HDR Video Kaydı, Daha Iyi Düşük ışık Performansı Ve 10fps Burst çekim Gibi özellikler Bekleyebiliriz. Buna Ek Olarak Geçtiğimiz Günlerde De Bir Samsung Yetkilisi, Iddia Edildiğinde Göre Galaxy S4'ün "Samsung Orb" Adında Yeni Bir Işlevle Geleceğini Söylemişti. Bu özellik, 360 Derecelik Panoramik Fotoğraflar Hazırlamanızı Sağlıyordu.

En Çok Okunan Haberler

www.rapidshare.com Dosya Indirme

RAPiDSHARE.COM DOSYA NASIL INDiRiLiR (RESiMLi) www.rapidshare.com Resimli Anlatım 1 Öncelikle Rapidshare.com Linkini Tarayıcının Adres çubuğuna Giriniz. Aşağıdaki örnek Resimdeki Gibi Bir Menü Açılacak. Örnek 1: 2- Buradan Download Yazan Yere Basınız Ve üzerindeki Saniye Bitene Kadar Bekleyiniz. Süre Bitince Açılan Dosya Yükleme Menüsünden Kaydet'e Basarak Bilgisayarda Istediniz Yere Dosyanızı Kayıt Ediniz. Örnek 2: Bu Anlatım Tamamen www.gorindir.com 'a Aittir. Not: www.rapidshare.com 'da Dosya Indirmede Sınır Vardır... Soru: Peki Bu Sınır Aşılabilir Mi? Cevap: Tabii Ki... Demokraside çareler Tükenmez: Anlatım Tüm Explorer Sayfalarını Kapatalım... Modeminizin Fişini çekin, Bir Explorer Sayfası Açıp, Explorer 'ın Internet Seçeneklerinden Tüm Bilgileri Silin... Yani ınternet Temp Klasörünü Boşaltın... Fişi Takın... Tekrar Indirmeye Başlayın...

Download61.org Cep Telefonu Program Oyun Indirme

Sitemiz üzerine Ekli  Olan Cep Telefonu Uygulamalarının Telefonunuza Nasıl Aktarılacağı Hususunda Bilgilendirme Amaçlı Yazımız. Sıkça Sorulan Sorular Telefonuma Bu Uygulamayı Nasıl Yüklerim? Cevap= Öncelikle Hangi Telefonu Kullanıyorsanız Onun PC Programı Bilgisayarınıza Yüklü Olmalıdır Zira Indireceğiniz Dosya Bilgisayar Formatındadır Ve Rar Uzantılıdır. Soru = Rar Uzantılı Dosyayı Nasıl Açarım Cevap = Sitemizden Winrar Uygulamasını Indirerek Açabilirsiniz, Winrarınız Yoksa Hemen BURAYI Tıklayarak Bilgisayarınıza Indirip Kurunuz. Soru = Rar Ile Açtıktan Sonra Ne Yapmalıyım? Cevap = Rar Dosyasının Içinden çıkan Dosyayı Cep Telefonunuzun Bilgisayar Programı Ile Telefonunuza Yükleyebilirsiniz. Soru = PC Programı Hangisidir? Cevap = Örnek Verecek Olursak Nokia Için Nokia PC Suite Programıdır. Soru = Nokia PC Suite Nereden Bilgisayarıma Indirebilirim? Cevap = BURAYI Tıklayarak Bilgisayarınıza Nokia PC Suite Programını Indirebilirsiniz. Not: Eğer Telefonunuz Nokia Değilse, Her Telefon üreticisi Telefonu Için PC Programı üretmiştir Ya Telefonu Alırken CD Olarak Size Veriyorlar Yada Siteleri üzerinden Direk Bilgisayarınıza Yükleme Yapabilirsiniz. Bu Anlatım Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır.

Mail.ru Agent Artık Türkçe

Mail.ru Agent Artık Türkçe Olarak Da Kullanılabilir! Rusya Kaynaklı Anlık Mesajlaşma Yazılımı Olan Mail.ru Agent’in Indirme Bağlantıları, özellikleri Gibi Bir çok Yazı Blog üzerinde Mevcut. Arama Yaparak Erişebilirsiniz. Eski Sürümlerde Bulunmayan Türkçe Dil Desteği Son Sürümle Birlikte Geldi. Artık Mail.ru Agent’i Kullanırken En çok şikayet Edilen Dil Desteği Olmaması Ve Rusça’nın Anlaşılmaz Bir Dil Olması Nedeniyle Yaşanan Sorunlar Yaşanmayacak. Türkçe Dil Desteği Ile Mail.ru Agent’i Kendi Sayfaları üzerinden Ya Da Blaef.com üzerinden Indirebilirsiniz. Ek: Mail.ru Agent’ı Türkçe Olarak Kullanmak Isteyenler, Kurulum Esnasında Türkçe Seçeneğini Seçerek Türkçe Olarak Kullanabilirler. Yalnızca Agent (yazılım) Türkçe Olarak Kullanılabilir. My.mail.ru’da Türkçe özelliği Yoktur. Mail.ru Agent Ile Ilgili Ya Da My.mail.ru Ile Ilgili Sorular, Alt Kısımdaki Yorum Gönderim Alanından Sorulabilir. Türkçe’ye çevirim Istemeyiniz. Mail.ru Agent Nedir? Mail.ru Agent Bir Anlık Mesajlaşma Yazılımıdır. Ana Dili Rusça Olan Bu Yazılımın, Diğer Dillerde De Desteği Mevcut. Bu Diller, Eski Birlik üyeleri Olan Kazakistan Ve Azerbaycan Gibi ülke Dillerin Yanında Ingilizce Gibi Evrensel Diller. Bu Yazılım, Bildiğimiz MSN Messenger Yazılımı Ile Ortak Amaca Sahip Fakat Bundan Ayıran En önemli özelliği, Yine Bildiğimiz Facebook Sitesi Gibi My.mail.ru Adresi Ile Etkileşimli Olması. Yani MSN Ile Facebook’un Birleştirilmiş Halini Düşünebilirsiniz. 2001 Yılından Bugüne Kadarki Zamanda Milyonlarca Kullanıcıya Ulaşmışlar Ve Oldukça Gelişmiş Bir Alyapıları Mevcut. Bu Nedenle Tercih Edilmeye Devam Ediliyor. Mail.ru Agent, Yukarıda Belirtilen Kısımların, Bilgisayar üzerine Kurulan Kesimidir. Bunun, Internet Kesimi Ise My.mail.ru Adresidir. Kayıt Olmak Isteyenler, Yalnızca Rusça Desteği Olan Bir Form üzerinden Kayıt Olabilirler. Yalnız Hatırlatayım, Kullanımı Rusça Bilmeyenler Için çok Sıkıntılı Geçebilir. Yazılımın Herhangi Bir Sınırlanması Olmadığı Için Bir Arama Ile 100 Kişiye Kadar Ekleyebiliyorsunuz. Türkiye Kaynaklı Bir Hesap Açtığınızda Azeri Ve Kazak Vatandaşları Da Size Hücum Edebilir. (Ekleyebilir Ve ötesi…) Güvenlik Yönünden Bir Zaafı Bulunmakta; Herhangi Bir “engelleme” özelliği Bulunmamakta. Isteyen, Istediği Kişiye Yazabiliyor. Mail.ru Agent’ı Her Mobil Cihazda Kullanabilir, Daima Online Olabilirsiniz. Telefonunuzun Işletim Sistemini Ya Da Java Gereksinimlerini Bilmeniz Yeterli. Oldukça Kolay Ve Kullanım Açısından Ingilizce Desteği Mevcut. Mail.ru Agent Ile Ilgili Sayfalar Ise şunlar: Online Site: www.mail.ru Mail.ru Agent PC: BURDAN Diyer Mail.ru Cep Telefonları Için: SIS,JAR,MAC,WM2003,WM6.x. Tıklayarak Indiriniz.

Geri Bildirim Gönder