Tübitak İnsansız Hava Araçları Yarışması

Tübitak İnsansız Hava Araçları Yarışması

Yazar: / | 16.10.2016 |Okunma:3741

Tübitak İnsansız Hava Araçları YarışmasıTürkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) ev sahipliğinde düzenlenen 1. Uluslararası TÜBİTAK İnsansız Hava Araçları (İHA) yarışması başladı.

Ülkemizde ilk kez yapılacak olan teknoloji alanındaki bu yarışmadan nelerin çıkacağını merakla beklemekteyiz.

GTÜ Kampüsü'nde "sabit kanat" ve "döner kanat" olmak üzere 2 kategoride düzenlenen yarışlarda, yerli ve yabancı 106 takım dereceye girebilmek için mücadele ediyor.

Yarışlar için özel hazırlanan 4 metre genişliğinde ve 35 metre uzunluğundaki pistte, yüksek çözünürlüğe sahip 20 kamera, İHA'ların gösterilerini kayıt altına alıyor.

Yarışlarda, İHA'ların en az iki sortide iki temel görevi gerçekleştirmesi gerekiyor. İlk görevde belirlenmiş direklerin arasından ve etrafından dolaşarak belirli bir rotanın tamamlanması isteniyor. İkinci görev için ise belirli hedeflere en çok dört adet kübik yükler bırakılması gerekiyor. Görevin tamamlanma süresi, bırakılan ağırlıklar, başarıyla geçilen direkler gibi kriterler göz önüne alınarak önceden belirlenmiş formüllerle puanlandırma ve sıralama gerçekleştiriliyor.

GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, yaptığı açıklamada, Türkiye'de uluslararası alanda ilk defa düzenlenen İHA yarışmasına ev sahipliği yapmaktan büyük gurur duyduklarını söyledi.

Yarışların müthiş bir mühendislik festivaline sahne olduğunu dile getiren Görgün, "İHA'lar yapı itibarıyla birçok alt sistemleri içeriyor, birçok bilimi bir araya getiriyor. Bu anlamda üniversite öğrencilerinin ülkemizde çok kritik görevlerde kullanılan İHA'lar için çözümler üretiyor olması bizim için gurur verici. Burada, hep beraber bunların sonuçlarını gözlemleyeceğiz." dedi.

Görgün, yarışmanın döner ve sabit kanat olmak üzere 2 kategoride gerçekleştirildiğini belirterek her iki kategorideki takımlar için de görev ve değerlendirme kriterlerinin aynı olacağını, her kategori için ayrı sıralama ve ödüllendirme yapılacağını belirtti.

GTÜ öğrencilerinin de İHA projeleri üzerinde çalışmalar yaptığına dikkati çeken Görgün, sözlerini şöyle tamamladı:

"GTÜ olarak özellikle bu alanda yatırım yapıyor, öğrencilerimizi ve akademisyenlerimizi teşvik ediyoruz. İHA Kulübü'nü kurarak bu alanda çalışan öğrenci topluluğu oluşturduk. Elektronik, bilgisayar, malzeme, makine mühendisliği öğrencilerimiz bu kulüpte bir araya geldi. Yaklaşık 2 yıldır sinerjik bir çalışma yürütülüyor. İlk ürünlerini geçen sene ürettiler. Bu sene de bu ürünlerini geliştirerek yarışmaya katıldılar ve iddialı ekipler arasında yer alıyorlar."

Yarışlar, 16 Ekim'de düzenlenecek kapanış töreniyle sona erecek.

Haber Hakkında Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar
Şu Anda Yorum Eklenmemiş
Şu Anda Yorum Eklenmemiş
Şu Anda Yorum Eklenmemiş
Benzer Haberler

Evlerde Akıllı Telefon Dönemi Başlıyor

Evde Cep Telefonu Devri Başladı E4 Özellikle Akıllı Telefonların Her Geçen Gün Gelişmesi Ve Küçük Büyük Herkesin Akıllı Telefonlarından Sosyal Medyayı Aktif Olarak Kullanması Türk Telekom'un Da Bu Rekabet Piyasasına Yetişebilmesi Açısından Yeni Teknolojiler üretmesine Sebep Oldu. Evde Akıllı Telefon Dönemi Başlıyor" Sloganı Ile Bir Devrim Niteliğinde Sosyal Medya Ve Teknoloji Dünyasında Atak Yapan Türk Telekom, Herkesin Evinden Sabit Hatlarını Kullanarak, Sosyal Medya Erişimi, Müzik Dinleme, Mesajlaşma Gibi özelliklere Sahip Akıllı Telefon Teknolojisine Adım Attı. Daha önce De Sabit Hatlarda Görüntülü Konuşma özelliğini Evlere Taşıyan Türk Telekom Bu Kez Akıllı Telefon Piyasasını Zorlayacağa Benziyor. Sabit Telefon Hattınız üzerinden Türk Telekom'dan Satın Alacağınız Akıllı Telefon Ile Kullanabileceğiniz Akıllı Telefon Teknolojisi Ile Facebook, Twitter Gibi Popüler Sosyal Platformları, Aynı Akıllı Telefonlarınızdaki Gibi Kullanabilir, müzik Dinleyebilir, E-postalarınızı Kontrol Edebilir, televizyon Izleyebilir, oyun Oynayabilir, Sabit Hattınızın Tarifesi üzerinden özel Mesaj Görüşmeleri Yapabileceksiniz. Akıllı Telefon E4'ün Aynı Zamanda Wi-fi Bağlanma özelliği Bulunmaktadır Bu Sayede, Akıllı Telefonunuzun Tüm özelliklerini Bir wi-fi Bağlantısına Bağlanarak Da Kullanabilirsiniz. Kısaca Akıllı Telefonların Sahip Olduğu Ve Sıkça Kullandığımız Herşeyi Kullanabilmemize Imkan Tanıyan Evde akıllı Telefon Teknolojisi Aralık Ayından Itibaren Kullananıma Açılmıştır. Akıllı Telefonların Ve 3G'nin Gelişmesi Ile Popülerliği Azalmakta Olan Sabit Telefonlar, Bu Yeni Teknoloji Ile Tekrar Atağa Geçeceğe Benziyor. Türk Mühendisler Tarafından Tasarlanan Akıllı Telefon E4'ün Kullanımıyla Ilgili Yardım Rehberi Bulunmaktadır. Kullanımı Konusunda Aklınıza Takılabilecek Neredeyse Tüm Soruların Cevabını Bu Yardım Rehberinde Bulabilirsiniz. Türk Telekom'un Evlerde Akıllı Telefon Kullanımı Için Sunduğu Bu Cihaza Ayda 2 TL Den Başlayan Fiyatlarla Sahip Olabilirsiniz. E4'ün Teknik Donanımları şöyle: • Android 4.2.2 Jelly Bean Işletim Sistemi • 4' TFT LCD Ekran (800 X 480 Pixel) • 126mm X 65mm X 11mm • Capacitive Multi Touch (5 Parmak) • 1.3 Ghz ARM Işlemci • Harici Baz Istasyonu • Wi-Fi Bağlantı Ile Internet (802.11 B/g/n) • 3.5mm Kulaklık çıkışı • Micro USB 2.0 • Micro SD Kart Girişi (32GB'a Kadar Arttırılabilir Hafıza) • Ön Yüzde VGA Kamera • Bluetooth (4.0) Ve AkTTar Ile Cep Telefonundan Rehber Senkronizasyonu • FM Radyo, E Mail, Ses Kaydı • Video Oynatıcı Saat, Alarm, Takvim Bu Yazı www.gorindir.com Tarafından Hazırlanmıştır

Firefox 4 Ile Chrome Karşı Karşıya

Firefox'un En Son Beta Sürümü Olan Firefox 4 Beta 1, Chrome'a Benzemeye Devam Eden Arayüzüyle Dikkat çekiyor. Ancak Arada Ince Ve önemli Farklılıklar Var. Peki Bu Farklılıklar Firefox'u Daha Mı Iyi Kılıyor, Daha Mı Kötü? Işte Karşılaştırması... Menü Tuşu özelliği Sayesinde Firefox arayüzü Oldukça Toparlanmış Durumda. Daha önceden Ekranı Dolduran Kopyalama Ve Yapıştırma Gibi Neredeyse Tamamen Gereksiz özellikler, Göz önünden Kaldırılarak Tek Bir Tuş Altında Toparlanıyor. Sonuçta Bu tek Tuş Sayesinde Firefox, Chrome'dan Bir Daha Derli Toplu Hale Geliyor. Sekmelerin Yukarıya Taşınması önemli Değişikliklerden Birisi Oluyor. Chrome'da Ekranın En üstündeki sekmeler kolayca Tıklanabilir Halde. Ancak Firefox Farklı Bir Karar Alarak Sekmeleri Sadece Biraz Daha Yukarı Taşımış. En üstte menü tuşu Yer Alıyor. Işte Bu Yüzden Chrome'daki Sekme Tıklama Rahatlığı Firefox'ta Yok.

Sony Xperia Z

Sony'den Dünyanın En Ince Ve En Hafif Tableti Sony Dünyanın En Ince Ve Hafif Tableti Xperia Z'yi Barselona'da Devam Eden Dünya Mobil Kongresi'nde Tanıttı. Samsung'un Dev Kongre Başlamadan önce Tanıttığı Ve Dünyanın Ilk 8 Inç'lik Tableti Olan Galaxy Note 8'in Ardından Sony, Bir Süredir Konuşulan Xperia Z Tabletiyle Tablet Pazarını Hareketlendireceğe Benziyor. 10.1 Inç'lik Ekrana Sahip Olan Xperia Z Tablet 1920x1200 Piksel Ekran çözünürlüğüne Ulaşıyor Ve Android 4.1 Jelly Bean Işletim Sistemi Altında çalışıyor. işTE DÜNYANIN EN INCE VE HAFiF TABLETi / FOTO GALERi 1.5 GHz Dört çekirdek Işlemciden Güç Alan Ve 8 Megapiksel Dahili Kamerası Bulunan Xperia Z Tabletin ön Yüzünde De 2 Megapiksel Dahili Kamera Yer Alıyor. EN HAFiF VE INCE TABLET 495 Gram Ağırlığında Olan Xperia Z Tablet, Bu Ağırlığıyla Piyasadaki En Hafif Tablet Olma özelliğini Taşıyor. Cihaz Aynı Zamanda 6.9 Mm Kalınlığıyla (iPad Mini 7.22 Mm Kalınlığında) Rakip ürünlerden çok Daha Ince Bir Tasarıma Sahip. WiFi/4G Seçenekleriyle Kullanıcılara Sunulması Beklenen Cihazın Dahili Hafızası Ise 16 Ila 32 GB Olacak. FiYATI VE ÇIKIş TARiHi Cihazın 16 GB Modeli 499, 32 GB Modeli Ise 599 Dolar Olarak Belirlendi. Ancak 64 GB'lık üst Sürüm Modelin Fiyatı önümüzdeki Haftalarda Belli Olacak. Cihaz Bu Yılın Ikinci çeyreğinde Satışa Sunulacak.

En Çok Okunan Haberler

www.rapidshare.com Dosya Indirme

RAPiDSHARE.COM DOSYA NASIL INDiRiLiR (RESiMLi) www.rapidshare.com Resimli Anlatım 1 Öncelikle Rapidshare.com Linkini Tarayıcının Adres çubuğuna Giriniz. Aşağıdaki örnek Resimdeki Gibi Bir Menü Açılacak. Örnek 1: 2- Buradan Download Yazan Yere Basınız Ve üzerindeki Saniye Bitene Kadar Bekleyiniz. Süre Bitince Açılan Dosya Yükleme Menüsünden Kaydet'e Basarak Bilgisayarda Istediniz Yere Dosyanızı Kayıt Ediniz. Örnek 2: Bu Anlatım Tamamen www.gorindir.com 'a Aittir. Not: www.rapidshare.com 'da Dosya Indirmede Sınır Vardır... Soru: Peki Bu Sınır Aşılabilir Mi? Cevap: Tabii Ki... Demokraside çareler Tükenmez: Anlatım Tüm Explorer Sayfalarını Kapatalım... Modeminizin Fişini çekin, Bir Explorer Sayfası Açıp, Explorer 'ın Internet Seçeneklerinden Tüm Bilgileri Silin... Yani ınternet Temp Klasörünü Boşaltın... Fişi Takın... Tekrar Indirmeye Başlayın...

Download61.org Cep Telefonu Program Oyun Indirme

Sitemiz üzerine Ekli  Olan Cep Telefonu Uygulamalarının Telefonunuza Nasıl Aktarılacağı Hususunda Bilgilendirme Amaçlı Yazımız. Sıkça Sorulan Sorular Telefonuma Bu Uygulamayı Nasıl Yüklerim? Cevap= Öncelikle Hangi Telefonu Kullanıyorsanız Onun PC Programı Bilgisayarınıza Yüklü Olmalıdır Zira Indireceğiniz Dosya Bilgisayar Formatındadır Ve Rar Uzantılıdır. Soru = Rar Uzantılı Dosyayı Nasıl Açarım Cevap = Sitemizden Winrar Uygulamasını Indirerek Açabilirsiniz, Winrarınız Yoksa Hemen BURAYI Tıklayarak Bilgisayarınıza Indirip Kurunuz. Soru = Rar Ile Açtıktan Sonra Ne Yapmalıyım? Cevap = Rar Dosyasının Içinden çıkan Dosyayı Cep Telefonunuzun Bilgisayar Programı Ile Telefonunuza Yükleyebilirsiniz. Soru = PC Programı Hangisidir? Cevap = Örnek Verecek Olursak Nokia Için Nokia PC Suite Programıdır. Soru = Nokia PC Suite Nereden Bilgisayarıma Indirebilirim? Cevap = BURAYI Tıklayarak Bilgisayarınıza Nokia PC Suite Programını Indirebilirsiniz. Not: Eğer Telefonunuz Nokia Değilse, Her Telefon üreticisi Telefonu Için PC Programı üretmiştir Ya Telefonu Alırken CD Olarak Size Veriyorlar Yada Siteleri üzerinden Direk Bilgisayarınıza Yükleme Yapabilirsiniz. Bu Anlatım Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır.

Mail.ru Agent Artık Türkçe

Mail.ru Agent Artık Türkçe Olarak Da Kullanılabilir! Rusya Kaynaklı Anlık Mesajlaşma Yazılımı Olan Mail.ru Agent’in Indirme Bağlantıları, özellikleri Gibi Bir çok Yazı Blog üzerinde Mevcut. Arama Yaparak Erişebilirsiniz. Eski Sürümlerde Bulunmayan Türkçe Dil Desteği Son Sürümle Birlikte Geldi. Artık Mail.ru Agent’i Kullanırken En çok şikayet Edilen Dil Desteği Olmaması Ve Rusça’nın Anlaşılmaz Bir Dil Olması Nedeniyle Yaşanan Sorunlar Yaşanmayacak. Türkçe Dil Desteği Ile Mail.ru Agent’i Kendi Sayfaları üzerinden Ya Da Blaef.com üzerinden Indirebilirsiniz. Ek: Mail.ru Agent’ı Türkçe Olarak Kullanmak Isteyenler, Kurulum Esnasında Türkçe Seçeneğini Seçerek Türkçe Olarak Kullanabilirler. Yalnızca Agent (yazılım) Türkçe Olarak Kullanılabilir. My.mail.ru’da Türkçe özelliği Yoktur. Mail.ru Agent Ile Ilgili Ya Da My.mail.ru Ile Ilgili Sorular, Alt Kısımdaki Yorum Gönderim Alanından Sorulabilir. Türkçe’ye çevirim Istemeyiniz. Mail.ru Agent Nedir? Mail.ru Agent Bir Anlık Mesajlaşma Yazılımıdır. Ana Dili Rusça Olan Bu Yazılımın, Diğer Dillerde De Desteği Mevcut. Bu Diller, Eski Birlik üyeleri Olan Kazakistan Ve Azerbaycan Gibi ülke Dillerin Yanında Ingilizce Gibi Evrensel Diller. Bu Yazılım, Bildiğimiz MSN Messenger Yazılımı Ile Ortak Amaca Sahip Fakat Bundan Ayıran En önemli özelliği, Yine Bildiğimiz Facebook Sitesi Gibi My.mail.ru Adresi Ile Etkileşimli Olması. Yani MSN Ile Facebook’un Birleştirilmiş Halini Düşünebilirsiniz. 2001 Yılından Bugüne Kadarki Zamanda Milyonlarca Kullanıcıya Ulaşmışlar Ve Oldukça Gelişmiş Bir Alyapıları Mevcut. Bu Nedenle Tercih Edilmeye Devam Ediliyor. Mail.ru Agent, Yukarıda Belirtilen Kısımların, Bilgisayar üzerine Kurulan Kesimidir. Bunun, Internet Kesimi Ise My.mail.ru Adresidir. Kayıt Olmak Isteyenler, Yalnızca Rusça Desteği Olan Bir Form üzerinden Kayıt Olabilirler. Yalnız Hatırlatayım, Kullanımı Rusça Bilmeyenler Için çok Sıkıntılı Geçebilir. Yazılımın Herhangi Bir Sınırlanması Olmadığı Için Bir Arama Ile 100 Kişiye Kadar Ekleyebiliyorsunuz. Türkiye Kaynaklı Bir Hesap Açtığınızda Azeri Ve Kazak Vatandaşları Da Size Hücum Edebilir. (Ekleyebilir Ve ötesi…) Güvenlik Yönünden Bir Zaafı Bulunmakta; Herhangi Bir “engelleme” özelliği Bulunmamakta. Isteyen, Istediği Kişiye Yazabiliyor. Mail.ru Agent’ı Her Mobil Cihazda Kullanabilir, Daima Online Olabilirsiniz. Telefonunuzun Işletim Sistemini Ya Da Java Gereksinimlerini Bilmeniz Yeterli. Oldukça Kolay Ve Kullanım Açısından Ingilizce Desteği Mevcut. Mail.ru Agent Ile Ilgili Sayfalar Ise şunlar: Online Site: www.mail.ru Mail.ru Agent PC: BURDAN Diyer Mail.ru Cep Telefonları Için: SIS,JAR,MAC,WM2003,WM6.x. Tıklayarak Indiriniz.

Geri Bildirim Gönder