Tübitak İnsansız Hava Araçları Yarışması

Tübitak İnsansız Hava Araçları Yarışması

Yazar: / | 16.10.2016 |Okunma:1813

Tübitak İnsansız Hava Araçları YarışmasıTürkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) ev sahipliğinde düzenlenen 1. Uluslararası TÜBİTAK İnsansız Hava Araçları (İHA) yarışması başladı.

Ülkemizde ilk kez yapılacak olan teknoloji alanındaki bu yarışmadan nelerin çıkacağını merakla beklemekteyiz.

GTÜ Kampüsü'nde "sabit kanat" ve "döner kanat" olmak üzere 2 kategoride düzenlenen yarışlarda, yerli ve yabancı 106 takım dereceye girebilmek için mücadele ediyor.

Yarışlar için özel hazırlanan 4 metre genişliğinde ve 35 metre uzunluğundaki pistte, yüksek çözünürlüğe sahip 20 kamera, İHA'ların gösterilerini kayıt altına alıyor.

Yarışlarda, İHA'ların en az iki sortide iki temel görevi gerçekleştirmesi gerekiyor. İlk görevde belirlenmiş direklerin arasından ve etrafından dolaşarak belirli bir rotanın tamamlanması isteniyor. İkinci görev için ise belirli hedeflere en çok dört adet kübik yükler bırakılması gerekiyor. Görevin tamamlanma süresi, bırakılan ağırlıklar, başarıyla geçilen direkler gibi kriterler göz önüne alınarak önceden belirlenmiş formüllerle puanlandırma ve sıralama gerçekleştiriliyor.

GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, yaptığı açıklamada, Türkiye'de uluslararası alanda ilk defa düzenlenen İHA yarışmasına ev sahipliği yapmaktan büyük gurur duyduklarını söyledi.

Yarışların müthiş bir mühendislik festivaline sahne olduğunu dile getiren Görgün, "İHA'lar yapı itibarıyla birçok alt sistemleri içeriyor, birçok bilimi bir araya getiriyor. Bu anlamda üniversite öğrencilerinin ülkemizde çok kritik görevlerde kullanılan İHA'lar için çözümler üretiyor olması bizim için gurur verici. Burada, hep beraber bunların sonuçlarını gözlemleyeceğiz." dedi.

Görgün, yarışmanın döner ve sabit kanat olmak üzere 2 kategoride gerçekleştirildiğini belirterek her iki kategorideki takımlar için de görev ve değerlendirme kriterlerinin aynı olacağını, her kategori için ayrı sıralama ve ödüllendirme yapılacağını belirtti.

GTÜ öğrencilerinin de İHA projeleri üzerinde çalışmalar yaptığına dikkati çeken Görgün, sözlerini şöyle tamamladı:

"GTÜ olarak özellikle bu alanda yatırım yapıyor, öğrencilerimizi ve akademisyenlerimizi teşvik ediyoruz. İHA Kulübü'nü kurarak bu alanda çalışan öğrenci topluluğu oluşturduk. Elektronik, bilgisayar, malzeme, makine mühendisliği öğrencilerimiz bu kulüpte bir araya geldi. Yaklaşık 2 yıldır sinerjik bir çalışma yürütülüyor. İlk ürünlerini geçen sene ürettiler. Bu sene de bu ürünlerini geliştirerek yarışmaya katıldılar ve iddialı ekipler arasında yer alıyorlar."

Yarışlar, 16 Ekim'de düzenlenecek kapanış töreniyle sona erecek.

Haber Hakkında Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar
Şu Anda Yorum Eklenmemiş
Şu Anda Yorum Eklenmemiş
Şu Anda Yorum Eklenmemiş
Benzer Haberler

Eski Bilgisayarlar

eski Bilgisayarlar  Eski Bilgisayar Ya Da Bilgisayar Parçalarını Ne Yapacağınızı Düşünmeyin, Bu Projeye Destek Verin. istanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Ve Kontrol Daire Başkanı Doç. Dr. Ibrahim Demir, ''istanbul Yerel Elektronik Atıkların Sürdürülebilir Yönetimi Projesi'' (kısa Adıyla SMILE)kapsamında şimdiye Kadar 2 Bin 867 Bilgisayar Atığının Toplandığını Belirtti. Demir, Atık Parçalardan Yapılan 21 Bilgisayarın, Diyarbakır'da Bir Okula Gönderildiğini Söyledi. istanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Ve Kontrol Daire Başkanlığının Yürüttüğü Ve Avrupa Birliği'nin (AB) Desteklediği Istanbul Yerel Elektronik Atıkların Sürdürülebilir Yönetimi Projesi, Basın Toplantısı Ile Tanıtıldı. Demir, Proje Hedefinin, Belirlenen 30 Aylık Süre Sonunda 6 Bin Elektronik Parçanın Toplanması Olduğunu Belirterek, ''Proje Kapsamında şimdiye Kadar 2 Bin 867 Bilgisayar Atığı Toplandı. Bu Atık Parçalardan şimdiye Kadar Yapılan 21 Bilgisayar Diyarbakır'da Ihtiyacı Olan Bir Okula Gönderildi. Atıklardan Yapılan 41 Bilgisayar Ise Kullanıma Hazır. Bu Bilgisayarlar Da Ihtiyacı Olan Köy Okullarına Ya Da Hayır Kurumlarına Gönderilecek'' Diye Konuştu. Proje Ile Ilgili çalışmaların Raporlarının Çevre Ve Orman Bakanlığı'na Gönderildiğini Ifade Eden Demir, Bu Tarz Projelere Gönüllü Kuruluşların Dahil Edilmesinin, Toplumun Daha Geniş Kesimine Ulaşılması Için Gerekli Olduğuna Dikkati çekti. Proje Koordinatörü Dr. Eyüp Nafiz Korkut Ise Elektrik Ve Elektronik Atıkların Toplanmasının AB ülkelerine Uyumlu şekilde Gerçekleştirilmesini Hedeflediklerine Işaret Ederek, Istanbul'daki Kamu Kurumlarından Ve şirketlerden Atık Elektronik Araç Ve Gereçlerin Toplanması Için Bir Toplama Sisteminin Oluşturulduğunu Anlattı. Vatandaşların Da Kendilerine Kullanmadıkları Bilgisayarları Verdiklerini Ifade Eden Korkut, ''Ben Buradan Basın Aracılığıyla Seslenmek Istiyorum; Insanlar Emin Olsun, Bize Verdikleri Bilgisayarlardaki Datalar Siliniyor. Bunlar Daha Sonra Eğer Kullanılacaksa Okullara, Yardım Kuruluşlarına Veya Sosyal Gruplara Veriliyor. Eğer Kullanılmayacak Durumda Ise Bertaraf Ediliyor'' Dedi. Bu Projenin Başka ülkeler Tarafından Da Uygulandığını Hatırlatan Korkut, Projenin Tamamlanmasının Ardından Çevre Ve Orman Bakanlığının Hazırlayacağı Yönetmelik Dahilinde Projenin Nasıl Sürdürüleceğinin Netleşeceğini Kaydetti.

Windows 10 IDT High Definition Audio Ses Problemi Çözümü

Windows 10 IDT High Definition Audio CODEC Ses ProblemiEvet arkadaşlar sizlere bu makalede Genelde Hp bilgisayarlarda kullanılan IDT High Definition Audio CODEC ses kartının güncelleme sonrası çalışmaması sorununun çözümünü işleyeceğiz.ÇÖZÜMAdım 1: Çözüm son derece basittir Program Ekle Kaldıra giriniz bilmeyen olabilir Masaüstünden Bu bilgisayar seçeneğini tıklayınız açılan sayfanın üst tarafında Program kaldır veya değiştir seçeneğini tıklayınızAdım 2: Program ekle kaldır alanında açılan programlardan ses kartınızın programını IDT High Definition bulup tıklayp üzerinde farenin sağ tuşuna basıp kaldır seçeneği ile kaldırınızAdım 3: Son olarak bilgisayarınızı kapatıp açın, bilgisayarınızın sesinin geri geldiğini göreceksiniz.www.gorindir.com  ekibi olarak uygulamalı denememiz sonucunda bu makaleyi yazma gereği hissettik.

Lazer Ile Herşey Kolay

LAZER ILE HER şEY KOLAY  Sürekli Olarak Gelişmekte Olan Teknoloji üzerine Bir Yenisi Daha Eklenmiştir. Türk Bilim Adamlarının Geliştirmiş Olduğu lazer Tekniği Sayesinde Artık Hayalini Kurduğunuz Her şey Gerçeğe Dönüşecek. Bilkent üniversitesi Doçent Dr. Ömer Ilday’ın Ve Dr. Ihor Paylov Ile Bir Tür Ekip çalışması Yaparak Bu Teknik Ortaya çıkartılmıştır. Pürüzlü, Esnek, Pütürleri Olan Her Türlü Elektrik Cihazların Yüzey Kısımları Geliştirilmiştir. Bu Teknik Sayesinde Ilerleyen Zamanlarda Katlanan Ve Cep Kısmına Koyulan Bilgisayarlar, Telefonlar Ve Saatler çıkacak. Hatta Daha Da Ilerisi Olarak Giyilebilecektir. Ilk Olarak Insan Kulağına Tuhaf Gelse Bile Kesinlikle Bu Teknolojik Gelişim çok Kısa Süre Içerisinde Gerçekleşecektir. En önemlisi Türk Bilim Adamları Tarafından çıkması Ilgi çekiyor.                 Açıklamalar Göre “Laser Lithography” Olarak Adlandırdıkları lazer Tekniği bir Nano Yapısına Sahiptir. Oldukça Düşük Bir Maliyete Sağlanması Ve Yüksek Ayarda Hızlı Olması Ilgi çekiyor. Bu Teknik Esnek Alanlarda, Kesinlikle Düz Zemin Olmayan, Tamamen Pürüzlü Kısımlarda Rahatlıkla çalışabilmesidir. Bükülen Teknolojik ürünlerin Ve Giyilmesi Son Derece önemlidir. Teknolojinin Bu Derece Ilerlemesi Elbette Insanların Dikkatini çekecektir. Lazer Kurulduğu Andan Itibaren Hiç Beklemeden Kendiliğinden Desen çizmeye Başlıyor. Daha Da önemlisi Pürüzlü Alanlarda Bir Fabrika Içerisinde Banttan Geçerek çok Fazla Geniş Alanlarda Işlenebileceği Haberi Verilmiştir. Sonuçların Mükemmel Olması Kadar Elbette Yöntemin Tamamen Orijinal Bir şekilde Ortaya çıkartılması Kesinlikle Muhteşem ötesidir.                 Lazer Tekniği sayesinde Artık Düz Yüzey Olması Zorunluluğu Tamamen Ortadan Kalkıyor. Bu Teknik çok Geniş Alanlara, Teknolojilere Uygulanması önemlidir. Profesör Ilday Katlanan, Esnek Yüzeyli Kağıt Rulolar, Düz Olmayan Her Türlü Zemine Lazer Ile Işlenmesi çok Büyük Bir Ilginin Olacağını Ve Artacağını Söylemektedir. Cam Ve Tekstildeki ürünlerin Esnek Alanlarına Nanometrik Düzeyde Desen çizmek Kesinlikle Mümkündür. Lazerler En önemlisi Giyilen Ekranlar çıkartması Ve Bunu Yapması Dikkat çekiyor. Devamlı Olarak Ekran Değiştirecek Ve Tüm Bilgisayarlar Giyilecektir. Uzaktan Bir Etek Yansıtın. Ekrana Yansıttığınız Bu Görüntü Etek Gibi Görülse De Yaklaşınca Bilgisayarın Ekranını Gördüğünü Fark Edeceksiniz. Bu çalışmaların çok Ses Getirileceği Ve Daha Da Gelişeceği önemle Vurgulanmaktadır.

En Çok Okunan Haberler

www.rapidshare.com Dosya Indirme

RAPiDSHARE.COM DOSYA NASIL INDiRiLiR (RESiMLi) www.rapidshare.com Resimli Anlatım 1 Öncelikle Rapidshare.com Linkini Tarayıcının Adres çubuğuna Giriniz. Aşağıdaki örnek Resimdeki Gibi Bir Menü Açılacak. Örnek 1: 2- Buradan Download Yazan Yere Basınız Ve üzerindeki Saniye Bitene Kadar Bekleyiniz. Süre Bitince Açılan Dosya Yükleme Menüsünden Kaydet'e Basarak Bilgisayarda Istediniz Yere Dosyanızı Kayıt Ediniz. Örnek 2: Bu Anlatım Tamamen www.gorindir.com 'a Aittir. Not: www.rapidshare.com 'da Dosya Indirmede Sınır Vardır... Soru: Peki Bu Sınır Aşılabilir Mi? Cevap: Tabii Ki... Demokraside çareler Tükenmez: Anlatım Tüm Explorer Sayfalarını Kapatalım... Modeminizin Fişini çekin, Bir Explorer Sayfası Açıp, Explorer 'ın Internet Seçeneklerinden Tüm Bilgileri Silin... Yani ınternet Temp Klasörünü Boşaltın... Fişi Takın... Tekrar Indirmeye Başlayın...

Download61.org Cep Telefonu Program Oyun Indirme

Sitemiz üzerine Ekli  Olan Cep Telefonu Uygulamalarının Telefonunuza Nasıl Aktarılacağı Hususunda Bilgilendirme Amaçlı Yazımız. Sıkça Sorulan Sorular Telefonuma Bu Uygulamayı Nasıl Yüklerim? Cevap= Öncelikle Hangi Telefonu Kullanıyorsanız Onun PC Programı Bilgisayarınıza Yüklü Olmalıdır Zira Indireceğiniz Dosya Bilgisayar Formatındadır Ve Rar Uzantılıdır. Soru = Rar Uzantılı Dosyayı Nasıl Açarım Cevap = Sitemizden Winrar Uygulamasını Indirerek Açabilirsiniz, Winrarınız Yoksa Hemen BURAYI Tıklayarak Bilgisayarınıza Indirip Kurunuz. Soru = Rar Ile Açtıktan Sonra Ne Yapmalıyım? Cevap = Rar Dosyasının Içinden çıkan Dosyayı Cep Telefonunuzun Bilgisayar Programı Ile Telefonunuza Yükleyebilirsiniz. Soru = PC Programı Hangisidir? Cevap = Örnek Verecek Olursak Nokia Için Nokia PC Suite Programıdır. Soru = Nokia PC Suite Nereden Bilgisayarıma Indirebilirim? Cevap = BURAYI Tıklayarak Bilgisayarınıza Nokia PC Suite Programını Indirebilirsiniz. Not: Eğer Telefonunuz Nokia Değilse, Her Telefon üreticisi Telefonu Için PC Programı üretmiştir Ya Telefonu Alırken CD Olarak Size Veriyorlar Yada Siteleri üzerinden Direk Bilgisayarınıza Yükleme Yapabilirsiniz. Bu Anlatım Tamamen Bilgilendirme Amaçlıdır.

Mail.ru Agent Artık Türkçe

Mail.ru Agent Artık Türkçe Olarak Da Kullanılabilir! Rusya Kaynaklı Anlık Mesajlaşma Yazılımı Olan Mail.ru Agent’in Indirme Bağlantıları, özellikleri Gibi Bir çok Yazı Blog üzerinde Mevcut. Arama Yaparak Erişebilirsiniz. Eski Sürümlerde Bulunmayan Türkçe Dil Desteği Son Sürümle Birlikte Geldi. Artık Mail.ru Agent’i Kullanırken En çok şikayet Edilen Dil Desteği Olmaması Ve Rusça’nın Anlaşılmaz Bir Dil Olması Nedeniyle Yaşanan Sorunlar Yaşanmayacak. Türkçe Dil Desteği Ile Mail.ru Agent’i Kendi Sayfaları üzerinden Ya Da Blaef.com üzerinden Indirebilirsiniz. Ek: Mail.ru Agent’ı Türkçe Olarak Kullanmak Isteyenler, Kurulum Esnasında Türkçe Seçeneğini Seçerek Türkçe Olarak Kullanabilirler. Yalnızca Agent (yazılım) Türkçe Olarak Kullanılabilir. My.mail.ru’da Türkçe özelliği Yoktur. Mail.ru Agent Ile Ilgili Ya Da My.mail.ru Ile Ilgili Sorular, Alt Kısımdaki Yorum Gönderim Alanından Sorulabilir. Türkçe’ye çevirim Istemeyiniz. Mail.ru Agent Nedir? Mail.ru Agent Bir Anlık Mesajlaşma Yazılımıdır. Ana Dili Rusça Olan Bu Yazılımın, Diğer Dillerde De Desteği Mevcut. Bu Diller, Eski Birlik üyeleri Olan Kazakistan Ve Azerbaycan Gibi ülke Dillerin Yanında Ingilizce Gibi Evrensel Diller. Bu Yazılım, Bildiğimiz MSN Messenger Yazılımı Ile Ortak Amaca Sahip Fakat Bundan Ayıran En önemli özelliği, Yine Bildiğimiz Facebook Sitesi Gibi My.mail.ru Adresi Ile Etkileşimli Olması. Yani MSN Ile Facebook’un Birleştirilmiş Halini Düşünebilirsiniz. 2001 Yılından Bugüne Kadarki Zamanda Milyonlarca Kullanıcıya Ulaşmışlar Ve Oldukça Gelişmiş Bir Alyapıları Mevcut. Bu Nedenle Tercih Edilmeye Devam Ediliyor. Mail.ru Agent, Yukarıda Belirtilen Kısımların, Bilgisayar üzerine Kurulan Kesimidir. Bunun, Internet Kesimi Ise My.mail.ru Adresidir. Kayıt Olmak Isteyenler, Yalnızca Rusça Desteği Olan Bir Form üzerinden Kayıt Olabilirler. Yalnız Hatırlatayım, Kullanımı Rusça Bilmeyenler Için çok Sıkıntılı Geçebilir. Yazılımın Herhangi Bir Sınırlanması Olmadığı Için Bir Arama Ile 100 Kişiye Kadar Ekleyebiliyorsunuz. Türkiye Kaynaklı Bir Hesap Açtığınızda Azeri Ve Kazak Vatandaşları Da Size Hücum Edebilir. (Ekleyebilir Ve ötesi…) Güvenlik Yönünden Bir Zaafı Bulunmakta; Herhangi Bir “engelleme” özelliği Bulunmamakta. Isteyen, Istediği Kişiye Yazabiliyor. Mail.ru Agent’ı Her Mobil Cihazda Kullanabilir, Daima Online Olabilirsiniz. Telefonunuzun Işletim Sistemini Ya Da Java Gereksinimlerini Bilmeniz Yeterli. Oldukça Kolay Ve Kullanım Açısından Ingilizce Desteği Mevcut. Mail.ru Agent Ile Ilgili Sayfalar Ise şunlar: Online Site: www.mail.ru Mail.ru Agent PC: BURDAN Diyer Mail.ru Cep Telefonları Için: SIS,JAR,MAC,WM2003,WM6.x. Tıklayarak Indiriniz.

Geri Bildirim Gönder